> Povijest
Povijest

1939. osnovan Zavod s pomoćnom školom za mušku i žensku mentalnu retardiranu djecu i omladinu u dobi od 6 do 20 godina.

1941. djeca su prisilno iseljena iz zgrade i vraćena obiteljima, a oko desetero djece s učiteljicom Štefanijom Vice preživjelo je rat u selu Kurilovec.

1945. nakon oslobođenja, djeca su vraćena u svoju zgradu.

1948. kako su djeca imala različite poteškoće u razvoju bilo je vrlo teško organizirati jedinstveni odgojno – obrazovni tretman, stoga se osnivaju odgovarajući zavodi za pojedine stupnjeve mentalne retardacije. Tako su osnovani Zavod za profesionalno osposobljavanje lako mentalno retardirane djece u Lugu kraj Samobora, Zavod za profesionalno osposobljavanje lako mentalno retardirane ženske omladine u Zajezdi, Specijalni zavod za rehabilitaciju djece za predškolski uzrast u Zorkovac polju, Specijalni zavod za rehabilitaciju u Iki kraj Lovrana za lako mentalno retardiranu žensku djecu sa specijalnom osnovnom školom, Zavod za teško i teže mentalno retardiranu djecu i omladinu u Stančiću kraj Dugog Sela.

U Velikoj Gorici ostaje Zavod za lako mentalno retardiranu djecu s osnovnim školovanjem pod posebnim uvjetima.

Iz Zavoda s pomoćnom školom Velika Gorica izdvojila su se djeca i inventar, a neki novoosnovani zavodi bili su pod upravom Zavoda u Velikoj Gorici.

1962. Zavod mijenja svoj naziv u Specijalni zavod za rehabilitaciju djece i omladine Velika Gorica.

1969. sistematiziraju se poslovi i radni zadaci socijalnog radnika i pedagoga i osniva se Stručni tim.

1971. otvara se radno mjesto logopeda i fizioterapeuta.

1974. mijenja naziv u Centar za rehabilitaciju djece i omladine.

1985. mijenja naziv u Centar za odgoj i obrazovanje djece i omladine Velika Gorica. Usklađuje se sa Zakonom o socijalnoj zaštiti.

1989.postavljanje skulptura Ivane Brlić-Mažuranić i njenih junaka – šegrta Hlapića i Gite u parku škole. Autorica skulptura je Marija Ujević.

1991. mijenja naziv u Centar za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Velika Gorica.

2000. Centar se proširuje na još jednu lokaciju – Kolodvorska ulica 68.

2001. rad u Kolodvorskoj počinje u rujnu s dvije odgojno – obrazovne skupine, a u listopadu i s radno proizvodnim aktivnostima koje su do tada bile pod upravom Centra Lug.

2003. dobiva današnji naziv Centar za odgoj i obrazovanje Velika Gorica.

Galerija - Povijest Centra

« Studeni 2017 »